Murat DİDİN

19 Mart 1955’te İstanbul’da dünyaya geldi. İlk, orta, lise öğretimini Ankara TED Koleji’inde tamamlayan Murat Didin ODTÜ İnşaat Mühendisliği’nden mezun oldu. Kendi deyimiyle “Ted Ankara Koleji’nde her öğrenci gibi basketbol da benim için olmazsa olmaz idi” Kolejliler ve ODTÜ’nün 1. Ligde oynadığı ve üst sıraları zorladığı yıllarda dolu tribünlere oynanan maçlar ve günlerde basketbolun merkezi olan Ankara’da bu coşkunun içinde yaşamak Didin’in basketbol yaşamının temellerini oluşturdu.

Basketbol milli takımlarımızın tüm kategorilerinde 12 yılda toplam 660 maçta Ay Yıldız’ın gururunu taşıyan Murat Didin; yıldızlar, gençler, okullar, kızlar, erkekler Türkiye şampiyonluklarından sonra ilk profesyonel deneyimini Ankara DSİ Spor ile yaşadı. Hiç maç kaybetmeden 2.Lig’ten 1.Lig’e çıkan Murat Didin bu sevinci ilerleyen yıllarda Ankara Kolejliler ve Yeni Şehir ORTAŞ ile yaşadı.

Anadolu insanının paylaşımını, misafirperverliğini ve desteğini hissettiği Kombassan Konya, Gaziantep Beslen, Pınar Karşıyaka Didin’in kulüplerini Avrupa ile tanıştırdığı yıllar oldu. Rahmetli Aydan Siyavuş ve Mehmet Baturalp ile beraber Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi 3 güzide kulübümüzde görev yapan 3 baş antrenörden biri oldu.

Murat Didin İtalya’da Rimini’yi son sıradan alıp ligin ortalarına taşıdıktan sonra Play-Off’larda yarı finale ulaştığı 2. Sezon sonunda ilk Almanya macerasına Opel Skyliners ile başladı. Frankfurt dönüşü 2 sezon Beşiktaş ile Akatlar’ın en dolu ve başarılı günlerini yaşayıp Deutsche Bank Skyliners ile 2. Frankfurt dönemine merhaba dedi. Ligin orta bütçeli takımlarından Frankfurt kupa ve lig finalini son saniye basketleriyle Brose Basket Bamberg’e kaybetti. Düsseldorf ile 46 yıl sonra 2.Bundeliga’dan 1.Bundesliga’ya bir Türk patentli takımı çıkarmanın gururu da Murat Didin’in oldu.

“Bu oyuncuyu ben yetiştirdim” kavramı Didin’in yaşamı ve lügatinde asla yer bulmayan bir yaklaşımdır. Murat Didin’in en büyük çalışma prensibi “Kulüpler, oyuncular, idari ve teknik çalışma arkadaşları hepsinin bir bütün olduğu, sinerjinin parçalarını yarattığını bilerek biz antrenörlerin görevi aslında onların ve ailelerin hayatlarına dokunabilmektir” olmuştur. Bir anlamda Didin mottosunu “Sen, sporcunun, ailenin, yaşamın, geleceğinin kıymetini bil, yorulmadan çalış, her şey olacağına varır” cümleleriyle açıklar.